«Тіло у вишиванці». Частина 2

Перебіг останнього пленарного засідання у Львівській обласній раді ще раз засвідчив, що у депутатів вже передвиборчий настрій. Серед важливих питань, які тут розглядалися, було і визначення кількості обранців до місцевих рад різних рівнів, і висловлення свого, як ради в цілому, ставлення до теперішньої влади у державі. Попри те, що роль місцевого самоврядування у житті суспільства дедалі зростає, згідно з новим виборчим законодавством деякі ради усе ж втратили у кількості. Зокрема, як постановили депутати, у Львівській обласній раді тепер буде не 120, а 116 обранців. Найбільшою за чисельністю районной радою буде Дрогобицька – 94 депутати, найменшими – Буська та Миколаївська (по 54 депутати). Серед міст обласного підпорядкування найбільша рада, звісно, також у Львові – 90 депутатів, найменша – у Моршині (30). В інших містах області найменший корпус обранців матиме Белз – 16 осіб, найбільший – Стебник та Новояворівськ (по 36 осіб).

Втім, чи не найгострішим питанням, яке останнім часом викликало чимале збурення усередині громади Львівщини, було бажання депутатів Львівської облради офіційно висловити недовіру голові обласної держадміністрації Василю Горбалю. Член фракції БЮТ, колишній голова Самбірської райдержадміністрації Іван Білак, щоправда, всупереч лінії своїх однопартійців та, не зважаючи на те, що сам БЮТ зареєстрував проект постанови про недовіру «губернатору», запропонував зняти це питання з порядку денного. Проте, більшість його не підтримала.

Під час розгляду питання, до голосування слово попросив депутат облради Ростислав Новоженець. Він нагадав Білаку та іншим депутатам, прихильним до Горбаля, фразу пастора Немюллера, яка останнім часом стала крилатою: «Спочатку вони прийшли за комуністами, а я промовчав, бо я не комуніст. Потім вони приходили за євреями, членами профспілок, католиками… Я теж мовчав, бо ні до кого з них не належу. Коли ж вони прийшли за мною, вже не залишилося нікого, хто міг би за мене заступитися».

Коли депутати голосували щодо пропозиції про зняття питання про недовіру Горбалю з порядку денного, «за» висловилися не більше двох десятків. Проте, не зважаючи на резонансність теми, в обговоренні взяли участь лише шість депутатів, у тому числі і голова фракції БЮТ Іван Стецькович, а також представники «Свободи» та «Нашої України». Кожен висловлював власні аргументи проти голови ОДА. Зокрема, депутат облради, заступник голови Української Республіканської партії Ростислав Новоженець сказав:

— Голова облдержадміністрації ніяк не може визначитися, яка посада для нього важливіша: народного депутата чи голови ОДА. Це нагадує притчу про буриданового осла, що ніяк не міг вибрати з чого починати їсти – з моркви, яка лежала з одного боку, чи з сіна з іншого. Так і здох з голоду. Порушуючи конституційну норму про недопустимість сумісництва посади народного депутата з іншими, Горбаль, очевидно, вважає роботу голови ОДА творчою, науковою чи викладацькою. Бо тільки цим дозволяється на додаток займатися народним обранцям. Дивись, ще й дисертацію в результаті захистить!

«Губернатору» пригадали також недавній скандал з нагородженнями.

— Пікантність ситуації в тому, — розповів Р.Новоженець, що сам Горбаль буквально оббивав пороги до Президента та проштовхував кандидатури для нагородження до Дня Незалежності. Серед них був герой Радянського Союзу, троє ветеранів Великої Вітчизняної війни. Але вершиною цинізму стало нагородження орденом «За заслуги» ІІІ ступеня Андрєя Кальоного, уродженця села Кужендєєво Горьківської області, якому вже 89-ть років. Відомо, що він з 1948-го року служив на Львівщині в НКВС та дусив український визвольний рух. І зараз, отримуючи нагороду з рук Горбаля, на сцені Оперного театру викрикав: «Служу Совєтскому Союзу!» та «Слава Сталіну!». На це Горбаль потиснув йому руку, а попередньо сказав, що взагалі до нагород представлені найкращі. Це збиткування, коли окупанта нагороджують до Дня Незалежності!

Крім того, Р.Новоженець говорить, що голові ОДА підходило б прізвисько Фокусник. Бо інакше як, каже він, вдається проводити наради у Львові та одночасно голосувати у Верховній Раді?

Після обговорення депутати облради таємно голосували за недовіру. З 87-ми обранців, що взяли участь, «за» висловилися 66, а 10 – проти, 8 — утрималися. Але потім, коли рішення затверджувалося в цілому, у відкритому голосуванні «за» був уже 71 депутат.

Коментуючи результати засідання, Р.Новоженець звертає увагу на тих обранців, які у цей день були відсутні на сесії облради, відтак – не взяли участь у розгляді цього важливого питання. «Мабуть, громада Львівщини повинна знати їх імена, — стверджує Р.Новоженець. – Це Тарас Батенко, який за Ющенка був заступником голови ОДА, а тепер керує нафтопроводом «Дружба», Юрій Візняк, голова Городоцької РДА, Олександр Ганущин та Ігор Держко, котрий також був заступником голови ОДА за Ющенка, а тепер – радник Горбаля, Лев Захарчишин, колишній заступник голови Львівської облради, а тепер – начальник управління ОДА та інші. Відсутність тих людей ще раз доводить, що ті, хто перебуває на високих владних посадах чи займається бізнесом, уникають гострих розмов із владою та нерідко шукають її прихильності. І це багато про говорить про їх спроможність захищати інтереси громади».

Петро Українець