10 квітня 2011 року (минулої неділі) в містечку Ґмюнд (Федеральна земля Австрія) відбулася громадська панахида вшанування пам’яті українських біженців від російського фронту часів Першої Світової війни, які проживали 1914-1919 роках у таборі біженців поблизу цього містечка.

В урочистій церемонії ініційованій Спільнотою прихильників Всеукраїнського Об’єднання «Свобода» взяли участь представники українських громад Відня (Австрія), Прага, Плзень (Чехія) та місцеві жителі.

Захід розпочався молитвою померлих. Потім перед присутніми виступив віце-президент Міжнародного Об’єднання «Українська Свобода» пан Олег Зайнуллін та голова Спільноти прихильників ВО «Свобода» з Відня (Австрія) пан Віталій Прошкін. В своїх виступах вони згадали історію табору, тяжкі часи І Світової війни та жорстокості російських, царських вояків перед якими мусили відступати цивільні біженці з українських етнічних земель Королівства Галичини та Ландомерії та Герцогства Буковини в далеку, але гостинну Австрію.

Виступаючі подякували за ту підтримку та допомогу, яку надавали тодішні жителі Ґмюнду нашим краянам. До підніжжя Монументу Пам’яті були покладені вінки зі стрічками, квіти від Спільноти прихильників ВО «Свободи» з Австрії та Чехії та МО «Українська Свобода» з Чехії. Також були запалені свічки Пам’яті. На закінчення було виконано український державний гімн України «Ще не вмерла Україна».

Панахида проходила під Українськими державними синьо-жовтими, червоно-чорними революційними прапорами. Опісля організатор акції пан Віталій Прошкін провів екскурсію мостом Ґмюнд. Показав пам’ятки, які збереглися з таборових часів — це вхідна таборова брама, два бараки та будова ляд резервуаром з водою для постачання табору.

В короткому часі мерія Ґмюнду має в плані в будові водопостачання табору музей з експозицією про життя українських біженців в таборі. Після поминальної акції українських спільнот провели координаційну пораду з питань українського шкільництва в Чехії та Австрії а також питання збереження українських могил у обох сусідніх країнах. З доповіддю про стан шкільництва в Празі (Чехія) виступи президент МО «Українська Свобода» Богдан Костів.

Історична довідка:

Поблизу міста Ґмюнд, чисельність мешканців якого становила в ту добу 3 тисячі, був облаштований табір біженців. Тут поселяли українців, яких австро-угорська влада евакуйовувала з українських етнічних земель Королівства Галичини та Ландомерії та Герцогства Буковини у зв’язку з початком Першої Світової війни. В один барак заселяли орієнтовно 250 осіб, всього в таборі мешкало близько 70 тисяч осіб.

Табор для біженців функціював зі всією інфраструктурою: були церква, українська школа, лікарня, пологові будинки, магазини. Також деякі поселенці мали змогу працювати на місцевій фабриці, що виробляла меблі. Від туги та хвороб помирало багато людей. На місці колишнього цвинтаря у було розбито міський парк, де у 1964 році на місці поховань було встановлено пам’ятник відомого українського скульптора Григорія Кука «Втікачі», що символізує українську родину.

Пресове бюро МО «Українська Свобода»
Олег Зайнуллін