Архів травня, 2012

УЄФА на перше прохання Польщі оперативно зняв зі свого сайту інформацію про «польську окупацію Львова» в період між двома світовими війнами. Але про «героїчну оборону» Львова проти українців залишив.

Польща звернулася до УЄФА з проханням змінити на офіційному сайті організації запис у колонці про історію Львова, що приймає Євро-2012, про «польську окупацію міста» до початку Другої світової війни.

Про це повідомляє DT.ua із посиланням на міністра спорту і туризму Польщі Йоанну Муху.

«Ми розмовляли з паном Мартіном Калленом, який від УЄФА опікується Євро-2012, й отримали запевнення, що суперечливий запис буде змінено так швидко, як тільки це буде можливо», — наголосила міністр.

Вона пояснила, що довідкова інформація на офіційній інтернет-сторінці підготовлена працівниками УЄФА. Тому польський уряд звернувся до організації та дочірньої спілки «Євро-2012 Польща» з проханням внести відповідні зміни.

Як інформує «Польска аґенція пресова», запис про «окупацію Львова Польщею до початку Другої світової війни» викликав застереження з боку польських істориків. На їхнє переконання, цей період історії на сайті УЄФА «фактично прирівняно до гітлерівської чи радянської окупації Львова відповідно в 1941 і 1944 роках».

У польських консерваторів також викликав обурення факт, що у списку відомих уродженців Львова «є тільки один відомий поляк — Станіслав Лем», а на першому місці стоїть «австріяк Захер-Мазох, який вважається попередником мазохізму».

«Чекаємо, що міністр Муха забезпечить зміну цих скандальних текстів», — сказав газеті «Жеч Посполіта» депутат Сейму від партії «Право і справдливість» Збіґнєв Долата.

Неофіційно працівники «Євро 2012 Польща» кажуть, що УЄФА, найімовірніше, некритично опублікувала матеріали, надані українською стороною.

Зараз на сайті УЄФА у колонці про історію Львова вже зроблено зміни. Тепер там зазначається, що Місто Лева було засновано королем Данилом Галицьким 1256 року, пізніше «під протекторатом поляків» стало називатися Львув, а з 1772 по 1918 роки, під час перебування у складі Австро-угорської імперії — Лемберг.

Після Другої світової війни, як пише сайт УЄФА, Львів опинився у складі УРСР на підставі рішень Ялтинської конференції 1945 року.

Тим часом у тексті довідки УЄФА про історію Львова залишилася згадка про орден «За військову мужність», яким «Польща відзначила Львів за героїчну оборону в 1918 році». Йдеться про українсько-польську війну 1918-19 рр.

Професор Єльського університету Тімоті Снайдер заявляє про порушення своїх авторських прав з боку нардепа від ПР Вадима Колесніченка, вимагає вибачень та знищення усіх паперових копій його книги.

Про це йдеться в офіційній заяві Снайдера, переданій УНІАН.

«З подивом дізнався, що моя стаття з блогу у «New York Review of Books» була передрукована у збірці «ОУН и УПА: исследования о создании «исторических» мифов» (Київ, 2012). Зазвичай, я не проти передруку своїх матеріалів іншими мовами – але за однієї умови: дотримання авторських прав», — зазначив він.

Професор Єльского університету зазначає, що досі усі його україномовні публікації – статті у часописі «Критика» та дві книги у видавництві «Грані-Т» – дотримувалися цього правила. Але «воно було грубо порушено у випадку названої вище збірки».

«Видавці цієї книжки – Міжнародний антифашистський фронт та Міжнародний доброчинний фонд «Дніпро-Січ» (його співголовою є Вадим Колесніченко) — зверталися до мене за дозволом на передрук цього матеріалу, але я їм відмовив», — зазначив професор.

Тож, на думку Снайдера, поява цього матеріалу у згаданій збірці не може кваліфікуватися інакше, як грубе порушення його авторських прав.

Окрім того, зауважує професор, «вони двічі ввели в оману потенційних читачів: по-перше, назвавши мій матеріал «науковою статтею» (насправді, це є запис у блозі, котрий має свій правила і жанр, відмінний від академічної публікації), по-друге, перекрутивши послідовно впродовж усієї книжки, моє прізвище («Шнайдер» замість Снайдер)».

Снайдер зауважує, що Україна зараз переживає не найкращі часи і як ніколи потребує дотримання правил цивілізованої поведінки.

«Це стосується, зокрема, такої чутливої і вибухонебезпечної ділянки, як історична пам’ять та історична політика. Поведінка видавців збірки «ОУН и УПА» не є зразком ані цивілізованості, ані чутливості. Вона наносить шкоду не лише особисто мені, але й самій Україні та її образу в усьому світі», — наголосив професор Єльского університету.

У своїй заяві він вимагає від видавництва – а особисто від народного депутата Колесніченка, співголови Міжнародного антифашистського фронту й автора передмови до цієї збірки – публічного вибачення за порушення його авторських прав, а також зняття цієї книжки з Інтернету та знищення усіх її паперових копій.

У протилежному випадку Снайдер вважає за можливе розглядати варіанти захисту своїх прав за допомогою юридичних засобів.

європейська пресаЗахідні оглядачі прогнозують наростання в Україні загрози насилля між владою й опозиційними силами. Головна причина, на думку аналітиків, «крайня персоналізація влади Президентом Януковичем», коли так звана «сім’я» взяла під контроль всі ключові гілки управління державою та фінансами і на цьому персоналізованому тлі «навіть Партія регіонів втрачає своє значення». Чимало провідних західних інвесторів або вже покинули Україну, або ж збираються це зробити найближчими місяцями, на що вказують деякі видання в Європі. Оглядачі також інформують про підготовку європейських консульств в Україні до гарячих умов роботи в умовах Євро-2012. Деякі видання отримали інформацію з Києва про «можливість відновлення владою Януковича візового режиму для громадян Європейського Союзу». Чимало газет вказують на те, що в Україні почастішали випадки зіткнень на міжнаціональному ґрунті та оглядачі не виключають, що парламентські вибори 28 жовтня можуть перетворитися на «насилля з обох сторін».

Британське видання Democratist прогнозує наростання в Україні загрози вуличних зіткнень, які можуть особливо розгорітися під час парламентських виборів 28 жовтня, до чого можуть призвести й фальсифікації результатів волевиявлення українців. Видання також наголошує, що в Києві спостерігається «крайня персоналізація стилю правління Президента Януковича», коли всі гілки влади, фінанси, силові структури, банки, «поставлені під контроль родичів Януковича чи його найближчих друзів». «Президент, – як наголошує Democratist, – все більше покладається на особисті зв’язки і на цьому тлі навіть Партія регіонів втрачає своє значення». Тут також попереджають, що іноземні інвестори покинули або ж готові покинути Україну, окрім того в Києві «говорять, що в Україні можуть знову відновити візовий режим для громадян ЄС». Видання також не виключає, що перед виборами до Верховної Ради України 28 жовтня «потенційна можливість насилля з обох боків вимальовується все чіткіше».

Московська «Независимая газета» інформує, що в Києві 20 травня, після зриву православними Московського патріархату, російськими козаками і українськими націоналістами місцевого гей-параду, сталося «перше масове зіткнення на національному ґрунті, причому між українцями і росіянами». Соціологи вказують, що однією з причин наростання міжнаціонального напруження стала тенденція до погіршення російсько-українських відносин, котрі стали, як пише газета «напруженими і поганими», що особливо провокують російські проімперські політики з Москви.

Польська Rzeczpospolita інформує, що європейські консульства в Україні готуються до інтенсивних умов праці під час Євро-2012. Польські консульства в Києві, Харкові, Львові очікують, що в дні Євро-2012 до України приїде щонайменше 40 тисяч польських туристів. Німецькі, голландські консульства збільшують у дні Євро-2012 кількість своїх консульських працівників у Харкові та інших містах. Консульства також готуються до нестандартних ситуацій – втрати паспортів, арештів деяких європейців українською поліцією і таке інше. Це потребує більшої кількості перекладачів, правників у штатах європейських консульств в Україні на час Євро-2012.

Лідер Компартії Петро Симоненко заявив, що депортація кримських татар була вчинена радянською владою для їхнього порятунку.

Про це він заявив з трибуни Верховної Ради.

За словами Симоненка, під час Другої світової війни 20 тисяч кримських татар перейшли на бік нацистів.

«Вони в один день перейшли на бік Гітлера і присягнули, щоб воювати на боці Гітлера. Саме ці представники сприяли тому, що були здані і віддані всі закладки для організації партизанського руху в Криму», — сказав він, додавши, що татари «охороняли концентраційні табори».

«Саме для порятунку кримсько-татарського народу була застосований захід вивезення з території Криму. Чому? Тому що ці злодіяння обов’язково привели б до стану громадянської війни», — заявив Симоненко.

За його словами, після виселення кримські татари отримали освіту і займали відповідальні пости.

Як відомо, за оцінками кримсько-татарських організацій, в результаті депортації загинуло близько 46% виселених татар.

52 роки тому у Владімірському централі замордували Президента УГВР Кирила Осьмака. З цього приводу президент БФ «Україна-Русь» Р.Новоженець скерувавв листа президенту РФ В.Путіну.

Ось текст звернення:

Президенту Російської Федерації

п. В.Путіну

Володимире Володимировичу!

16 травня 1960 року у тюрмі м.Володимира (РФ) загинув багатолітній політв’язень особливого значення — Президент Української Самостійної Соборної Держави Кирило Осьмак.

15 липня 1944 року Кирило Осьмак був обраний Президентом Української Головної Визвольної Ради (УГВР). УГВР на той час була єдиним репрезентативним органом українського народу, підпільним парламентом воюючої України. 3 сер­пня 1944 ро­ку в Карпатах під час су­тич­ки між час­ти­ною окупаційної Чер­во­ної Ар­мії і від­ді­ла­ми УПА Ки­ри­ло Ось­мак був по­ра­не­ний. 12 вересня 1944 року його заарештували радянські чекісти. 10 лип­ня 1948 ро­ку ОСО (Осо­бое со­ве­ща­ние при МГБ СССР) ви­нес­ло К.Осьмаку ви­рок про 25 ро­ків ув’яз­нен­ня в тюр­мі «за участь в конт­рре­во­лю­цій­ній бан­ді ук­ра­їнсь­ких на­ці­о­на­ліс­тів та ак­тив­ну ке­рів­ну конт­рре­во­лю­цій­ну на­ці­о­на­ліс­тич­ну ді­яль­ність».

У 1994 ро­ці Ки­ри­ло Осьмак був офі­цій­но ре­а­бі­лі­то­ва­ний Ге­не­раль­ною про­ку­ра­ту­рою Ук­ра­ї­ни, як «без­під­став­но реп­ре­со­ва­ний у 1948 ро­ці». 1 груд­ня 2004 ро­ку Ки­ри­ло Ось­мак повернувся в Україну – його прах було перепоховано на Байковому кладовищі у Києві.

Проте, винні у репресіях проти Кирила Осьмака досі не покарані. Не відбувся і суд над убивцями Президента України.

Російська Федерація, яка стала спадкоємницею держави СРСР, змушена взяти на себе відповідальність за радянські злочини, зокрема, придушення визвольного руху в Україні, знищення провідників української нації, тощо.

Просимо вас порушити кримінальну справу по факту вбивства Кирила Івановича Осьмака, народженого 9 травня 1890 року у м.Шишаки Полтавської обл. Назвати винних у цьому злочині, притягнути їх до відповідальності і вибачитись перед Україною за вбивство українського Президента.

Президент БФ “Україна-Русь”

Ростислав Новоженець