Мій співрозмовник – знана у Львові особистість. Через безкомпромісну вдачу його часто називають “вічним революціонером”. Водночас, в активній політиці він уже понад двадцять років. Був одним з лідерів Помаранчевої революції у нашому краї. Неперевершений трибун. Організатор вдалих і непересічних політичних атракцій. Один з найактивніших депутатів Львівської обласної ради — Ростислав Новоженець.

Пане, Ростиславе, нині немає важливішої теми ніж місцеві вибори. Чи балотуватиметесь ви цього разу?

Так, я вже отримав посвідчення кандидата у депутати до Львівської обласної ради по округу №1. Це престижний і великий округ — Галицький, Сихівський і Франківський райони Львова. Близько 247 тис. виборців. Я давно мешкаю у Галицькому районі, тому вибір округу був закономірним. А депутат, як народний обранець, має добре знати проблеми виборців, а отже жити серед них – звідси схвально ставлюсь бодай до часткового повернення мажоритарної системи. З огляду на створені владою юридичні проблеми для УРП, членом якої я перебував з 1990 року, мені підставила плече і висунула, вже як безпартійного, кандидатом у депутати Українська партія. Кажуть:“Партій в Україні багато, а Українська партія – одна!”. Мені подобається це гасло, а взагалі УП декілька років тому вийшла з лона УРП. Тому ми ідеологічно дуже близькі.

Ви вважаєте себе націоналістом?

Прагну ним бути. Адже це дуже почесне звання. Не люблю коли зловживають цим визначенням. На націоналіста потрібно довго готуватися, вчитися, гартувати волю. Це своєрідний ідеал. Хоча УРП належить до неоконсервативних, республіканських партій, але світоглядно тяжіє до націоналістичної ідеології. Три роки тому мені навіть довелось очолювати цю партію. Чи не тому у російських ЗМІ мене “охрестили” одним з ідеологів сучасного українського націоналізму, я став героєм документального фільму “Оранжевые дети ІІІ Рейха”.

Що ви робили в обласній раді усі чотири з половиною роки?

Намагався виконувати роль “щуки аби карась не дрімав”. Собі в заслугу можу поставити усунення з посади колишнього голови ОДА Петра Олійника – дуже вже був непорядний керівник. Хоча сьогодні по-людськи мені його шкода, стратив чоловік здоров’я з переживань. Зараз нищівно критикую Горбаля за антиукраїнську політику і сумісництво. Був ініціатором його відставки. А взагалі, я є заступником голови постійно діючої депутатської комісії з питань інвестицій і транскордонного співробітництва, звідки вийшло чимало цікавих ідей і напрацювань. Проте, найбільше уваги я приділяв проблемам національного відродження. Був автором резонансних заяв і рішень щодо питань українізації, скасування чужих свят, заборони антидержавних організацій, відновлення графи “національність” тощо.

Як ви оцінюєте роботу облради вцілому?

За п’ятибальною системою – на тверду “трійку”. Депутатський корпус працював якось хаотично, без перспективного плану. Питання на сесії виникали часто спонтанно, хто що з депутатів накидає. Більшість питань порядку денного традиційно стосувались проблем оренди комунального майна, приватизації, виділення земельних ділянок. А хвалена “Стратегія розвитку області до 2015 року ” була звичайнісінькою калькою з польського документу, що немає нічого спільного з нашою дійсністю. А справді глобальні питання, зокрема відродження промисловості на Львівщині (на чому я неодноразово наполягав) залишались поза увагою депутатів. Звичайно ухвалювався бюджет, програма соціально-економічного розвитку. Та заради справедливості слід сказати, що після перемоги Януковича облрада таки показала зуби і вимагала навіть імпічменту президента за здачу національних інтересів.

Хто на вашу думку винен у низькій ефективності роботи облради?

Передусім гризня, яка перекинулась в область з печерських пагорбів, між найбільшими фракціями “Нашої України” і БЮТ. Я тоді навіть став розмінною монетою. Коли в Києві “Наша Україна” злигалась з Партією Регіонів бютівців почали усувати з посад. Мене тоді й зняли з посади голови Яворівської РДА, як члена фракції БЮТ. Але як відомо – риба гниє з голови. І найбільшу відповідальність за стан речей в раді несе її голова Мирослав Сеник. Адже роботу слід добре організувати, а не лише головувати на сесіях. Звісно пан Мирослав є патріотом, побував у багатьох партіях і в УРП, і в КУНі, і в НУ. Але він якийсь “рамковий патріот”. Чи не тому, що боїться за сімейний бізнес? Бо коли питання стоять справді гостро, він сам їх і блокує. Маю до Сеника особисті претензії. Коли, за моєю ініціативою два роки тому було на сесії ухвалене рішення про звернення до президента Ющенка щодо заборони через суд Партії регіонів і партії комуністів як антидержавних організацій, він буквально впав в паніку, почав обзивати депутатів “гівнюками”, а в підсумку відмовився підписувати таке рішення сесії. А зовсім недавно я запропонував звернутися від сесії до Ради Європи зі скаргою на порушення прав українців в Україні, то Сеник відверто завалив це питання.

Тоді для чого вам здалась ця обласна рада, якщо вона була така малоефективна при націонал-демократах, а в новому скликанні туди потраплять взагалі ваші ідеологічні опоненти з Партії регіонів?

Партію регіонів я ніколи не вважав опонентом. Це відверто ворожа Україні сила. За відомою класифікацією, для нас українців комуністи – це червоноармійці, а регіонали – це білогвардійці. Одні і другі люто ненавидять все українське, а об’єднує їх спільна ідеологія московський імпер-шовінізм. Тому на перший план роботи депутатського корпусу на Львівщині виходить боротьба з антиукраїнськими силами. Ми програли владу на центральному рівні. Немаємо права здати місцевий бастіон. Тому головне гасло сучасного моменту: “Зупинимо антиукраїнську навалу!”.

То як має поводитись 31 жовтня виборець аби не допустити проходження в облраду антиукраїнських сил?

Думати і аналізувати. Обов’язково прийти на дільниці і проголосувати. Не піддаватись новим політтехнологіям – “мовляв, всі вони однакі, всі вони злодії, нічого за них голосувати”. Відомо, що добрих людей більше, але погані краще організовані: виборці патріотів не голосуватимуть, а воріженьки зроблять за нас свою чорну справу. В жодному разі не викреслюйте в бюлетнях тих, проти кого хочете голосувати, інакше цей бюлетень буде визнаний недійсним, голосують лише “за”. В жодному разі не голосуйте за Партію регіонів і її сателітів Сильну Україну, комуністів, литвинівців і Пору, що лягла під Януковича. Не обирайте людей, що обіймають високі посади або мають бізнес – це майбутні “тушки”. Водночас, потрібно вірити у власні сили і ми обов’язково переможемо.

Записав Петро Українець