Представники Львівської обласної організації партії «Батьківщина» розпочали голодування на знак протесту проти відмови тервиборчкому зареєструвати списки кандидатів у депутати на місцеві вибори, підписані самою Юлією Володимирівною. Натомість, стверджують протестувальники, ТВК прийняло списки від «клона» партії.

Перед будівлею Львівської держадміністрації – автостоянка для машин високопоставлених чиновників. Одразу за нею – низький паркан, що відділяє її від скверу. Саме тут, за парканом, тимошенківці поставили чотири намети та оголосили голодування. Коли наш кореспондент підійшов за коментарями, впритул до наметів стояв дорогий «Тойота-Лендкрузер» з номером «АА 0032 СО», у якому спокійно сидів водій. Важко собі навіть уявити, як почуватимуться голодуючі, якщо йому спаде на думку увімкнути двигун. Вочевидь, чадний газ (СО) можна використати для розгону нечисленної демонстрації. Як нам розповіли, машина вже стояла тривалий час із ввімкнутим мотором, хоч це й заборонено правилами.

«Ця машина возить голову облдержадміністрації Василя Горбаля, — повідомив депутат Львівської облради Ростислав Новоженець. – Я бачив, що водій, не збираючись нікуди їхати, пускав дим просто на пікетувальників. Коли я підійшов до нього та почав вимагати, щоб він вимкнув двигун, бо може потруїти людей, він на «общепонятном язикє» у грубій формі мені відмовив».

Отож, ситуацію спокійною не назвеш, адже протистояння між владою та опозицією на Львівщині вже набуває навіть таких потворних форм. Опозиція, щоб захистити власні права на депутатські мандати в органах місцевого самоврядування, також заявляє, що буде вдаватися до більш радикальних форм боротьби.

Один із організаторів голодування, Іван Стецькович, розповів: «Я не знаю, які ще радикальніші можуть бути методи, окрім того, як оголосити голодування. Якщо влада не відреагує на наші дії, то ми будемо радитися, що робити далі. Ми ще маємо день-два, поки територіальна комісія зареєструє або відмовить політичній партії, але якщо вони зареєструють цей клон під іменем Денькович-Горбаль, тоді будемо напевно виводити людей на вулиці. Принаймні, постараємось пояснити виборцям, що суржик, який стараються завернути в упаковку партії «Батьківщина», не пройде. Я впевнений, що за таку політичну силу не буде голосувати ніхто. Ми зробимо все для того, щоб ці «хамелеони» і зрадники не потрапили в обласну раду».

Докладніше про причини голодування тимошенківців у Львові розповів Ростислав Новоженець:

«Львівська організація «Батьківщини» за усіма соціологічними дослідженнями вважається лідером на місцевих виборах. Це, звісно, не може не привернути увагу партії влади, яка для протидії застосовує уже традиційні для себе методи. Зокрема, усім відомий факт, що голову обласної організації партії «Батьківщина» Івана Деньковича, застосовуючи уже загальновідомі засоби впливу, перетягнули у провладну коаліцію. Закономірно, що він невідкладно був виключений з партії. Однак, підконтрольний владі Печерський суд столиці скасував рішення партії, і , як наслідок, список на вибори до Львівської облради з підписом і печаткою Тимошенко не було зареєстровано в ТВК. Відмовили, посилаючись на те, що за їхніми даними головою облорганізації є Денькович.

Нагадаю, що попередньо заарештували голову ТВК від БЮТу Ігоря Кравчука нібито за дачу хабара. До речі, це був один із небагатьох випадків, коли тервиборчком в Україні очолював представник від Тимошенко. Під його керівництвом ТВК прийняла список кандидатів від «Батьківщини», але одразу відмовилася його реєструвати, щойно Кравчука ув’язнили. Тож учора активісти обласної «Батьківщини» оголосили голодування під стінами Львівської облдержадміністрації, де на першому поверсі розташований і ТВК.

Сьогодні зранку до Львова прибув посол США. Протестувальники хотіли вручити йому петицію, і попередньо домовилися, що зроблять це при виході з будівлі облдержадміністрації в присутності журналістів. Наївні! Працівники ЛОДА вивели посла чорним ходом!

З усіх цих подій можна зробити одразу кілька невтішних для українців висновків. По-перше, поведінка посла Сполучених Штатів ще раз підтвердила, що США здала Україну на користь Росії, і вони вже не є оплотом світової демократії, тож нема чого до них апелювати. Далі, варто згадати, що стосовно «Батьківщини» Партія Регіонів не оригінальна. За часів «помаранчевої» влади, напередодні попередніх місцевих виборів у 2006-му році аналогічна ситуація склалася навколо крайової організації УРП «Собор». Тоді також було створено клон УРП «Собор» у Львівській області, який зареєстрували в управлінні юстиції. І напередодні виборів виявилося, що існують дві організації з однією назвою і такою ж юридичною адресою, щоправда, з різними ідентифікаційними номерами та головами. Тоді будь-які звернення до суду виявилися марними. Діючу з 1990-го року першу політичну партію в Україні було знято з виборчих перегонів, а натомість представників клону було включено у список «Нашої України». І тільки після того, як справжні республіканці розпочали голодування у приймальній тодішнього голови ЛОДА Олійника, залучили до акції ЗМІ, він, боячись скасування легітимності усього списку «Нашої України», у терміновому порядку виключив «клонованих» УРП-істів з того списку.

Відмінність теперішньої ситуації лише в тому, що в республіканській партії п’ять років тому було протистояння між Матвієнком та Лук’яненком, яке використала тодішня влада. А зараз позиції Тимошенко в партії міцні як ніколи. Однак, чинна влада не чує і не бачить заяв, звернень, голодувань, пікетів, вічей тощо. Тож, тільки радикалізація акцій може дати результат. Протести повинні бути настільки рішучими, аби місцева влада втратила апетит і сон, аби вона не могла ні про що інше думати, окрім як вирішити проблему невдоволених її діями.

Проте, головний висновок з останніх подій також невтішний. На жаль, поїзд України вже зійшов з демократичних рейок. Якщо суспільство не оговтається, то разом із владою піде під укіс».

Василь Десятник