Ізраїльський політикум вдався до ганебної провокації проти України як держави та українців як нації. Міністр внутрішніх справ Ізраїлю Елі Ішай виступив категорично проти скасування візового режиму з Україною, оскільки він, як головний поліцай єврейської країни, десь відкопав дані, нібито саме Україна «є головним джерелом ввезення проституток до Ізраїлю».

Брехливість такої заяви не важко спростувати. По-перше, потік українських громадян чи не найменший серед тих, які прямують до Ізраїлю. Наприклад, минулого року цю країну відвідало лише близько 75-ти тисяч наших співгромадян, тоді як із Росії, з якою Ізраїль уже скасував візовий режим, приїхало аж 402 тисячі туристів. По-друге, заява Ішая пролунала саме в той час, коли і в інших країнах на порядок денний стало питання про скасування чи суттєве спрощення візового режиму з Україною. Тож виникає небезпідставна підозра, що слова Ішая — звичайнісінький нахабний демарш, що має на меті принизити українців та зупинити їх звільнення із візового гетто.

Зрештою, Ішай свого домігся. Прем’єр Ізраїля Біньямін Нетаньяху вкотре відклав обговорення в уряді «українського питання». Не зважаючи на те, що ізраїльтяни можуть вільно відвідувати Україну ось уже майже п’ять років, єврейські лідери далі сперечаються, як ставитися до українців. Партія «Наш дім Ізраїль» пропонує скасувати візовий режим одразу і повністю, а ШАС згідний лише на поступове його пом’якшення. Та поки вони дебатують, питання залишається відкритим. І нічого не вказує на те, що так не буде продовжуватися іще довго.

Більшість українців Ізраїль цікавить передусім як місце для відпочинку на додаток до теплих курортів Туреччини та Єгипту. Іще два місяці тому здавалося, що життя нашим співвітчизникам, котрі люблять та мають змогу подорожувати, буде спрощене. Під час грудневого візиту до Києва міністр закордонних справ Авігдор Ліберман говорив, що скасувати візовий режим з Україною буде цілком можливо у 2010-му році. Цю ж тезу підтверджував голова українського МЗС Петро Порошенко, який додав, що під час перемовин сторони підтвердили прагнення до зміцнення співробітництва. Тоді Ліберман сказав, що скасування візового режиму з Росією зайняло приблизно півроку, а також висловив сподівання, що з Україною процес не буде тривалішим. Але чи тепер можна вірити таким запевненням? Про початок процесу спрощення візового режиму для українців Ізраїль оголосив іще 25 листопада. Віз, як бачимо, і нині там.

Утім, подібні зволікання ми бачимо і з боку інших країн. Усе, на що спромігся «адвокат України» — Польща — пообіцяти, що реєстрація на візи буде здійснюватися через Інтернет. Чи то спрощення візового режиму означає лише повернення того порядку, який вже колись існував? Інші країни ЄС та Сполучені Штати також не поспішають іти нам назустріч. Вочевидь, усі очікують, щоби хтось із них зробив такий крок першим. Але сили, не зацікавлені, щоб українці вільно їздили світом, й надалі намагатимуться перешкоджати будь-якими способами.

Нинішня ситуація дійшла до абсурду. Політичний аналітик Європейського політичного центру Аманда Пол говорить, що через невирішеність проблеми з візами для українців стосунки ЄС та України можуть невдовзі суттєво погіршитися. На думку Аманди Пол, цього разу вину можна буде повністю покласти саме на Європейський Союз. «Німецька хвиля» стверджує, що європейським експертам добре відомо про розчарування українців діями ЄС як стосовно виконання уже підписаної угоди про спрощення візового режиму, так і відносно перемовин про цілковиту відмову від віз. «Я вважаю, що цього разу винен ЄС, — говорить Пол. — Українці зробили багато позитивних речей стосовно візового режиму, і вони очікують від ЄС аналогічних дій, але цього досі не відбулося. Якщо деякі країни на Балканах отримали безвізовий режим, то ЄС повинен це зробити і для України». Водночас, Аманда Пол критикує законопроект про повернення віз для мешканців ЄС, США та інших країн, який нещодавно був зареєстрований у Верховній Раді. «Це буде виглядати так, ніби Україна робить крок назад у своїх стосунках з ЄС. І дехто може угледіти в цьому поворот України до своїх дорогих друзів у Кремлі», — сказала вона.

Олександр Миць