Зараз ми мали можливість ще раз переконатися, що усі заяви теперішньої української влади про розвиток свободи та демократії у нашій державі – лише пустопорожні слова, які на ділі спростовуються реальними аж ніяк не демократичними справами. Тепер дійшло до того, що офіційний Київ може серйозно та надовго посваритися із найбільш авторитетними міжнародними організаціями, що саме оту демократію і відстоюють.
Як уже повідомляв «Дух волі», днями стався ганебний інцидент із забороною на в’їзд в Україну керівнику представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко ЛАНГЕ. Його впродовж 10 годин в аеропорту «Бориспіль» не пропускали в Україну. В результаті, вже наступного дня на цю тему почало висловлюватися МЗС Німеччини. Зокрема, прес-секретар міністерства Маркус Гатцельманн заявив, що зовнішньополітичне відомство його країни намагається з’ясувати обставини інциденту з Ланге. Здавалося б, усе можна було «списати» на недолугих українських бюрократів та після деяких вибачень пригасити скандал. Однак, вчора Міністерство закордонних справ України невідомо з яких причин заявило, що утримується від коментарів із цього приводу…

До пенсії губернатору Малоросії

Віктору Януковичу

залишилося 8 днів

Хто, як не наш МЗС, мав би знати та пояснювати, чому це сталося, у Європі так і не зрозуміли. Навпаки, там цілком справедливо сприйняли таку поведінку української влади як зневагу до себе. Та, як відомо, німці – не такі люди, щоб дозволяти плювати на себе з високої вежі.

Голова Комітету з питань Європи Бундестагу Німеччини Гунтер КРІХБАУМ в інтерв’ю Deutsche Welle закликав владу України з повною серйозністю поставитися до інциденту із затриманням керівника представництва Фонду Аденауера у Києві. «Важливо, аби зараз відбулося повноцінне розслідування інциденту. Ми дуже стурбовані. І це стосується не лише умов роботи німецьких фондів в Україні. Йдеться про значно більше. Йдеться насамперед про те, яке значення має свобода слова і вираження думки в Україні, яка постійно заявляє про прагнення наближатися до європейських стандартів. Свобода вираження думки потрібна не лише фондам, але й громадським організаціям, усім громадянам», — сказал Г.КРІХБАУМ.
Проте, одночасно самі собою почали з’ясовуватися і найбільш імовірні причини скандалу. Як повідомило УНІАН, 27 травня у своїй аналітичній статті «Перші 100 днів після зміни влади в Україні: авторитарні тенденції і зближення з Росією», розміщеній на офіційному сайті представництва в Україні фонду, Н.ЛАНГЕ критично оцінив дії команди нового Президента Віктора ЯНУКОВИЧА і зміни в Україні, які відбулися після його приходу до влади.
Отже, говорити про якесь прикре непорозуміння тепер запізно. Якщо інформагенція права, йдеться про значно серйозніші речі. А саме – переслідування за критику відповідального працівника авторитетної міжнародної організації. Тож не дивно, що сьогодні скандал почав набувати усе більших обертів.
На запитання журналістів, чи влаштовує Берлін відсутність офіційних пояснень інциденту з Києва, Г.КРІХБАУМ сказав: «Це абсолютно неприйнятно! Україна зараз веде переговори про асоціацію з Європейським Союзом. Ця угода у майбутньому буде предметом розгляду Бундестагу. Я не можу собі уявити, що німецький парламент, зокрема, фракція ХДС/ХСС, схвалить цей документ, якщо все залишиться так, як є. Я можу лише закликати українське керівництво із повною серйозністю поставитися до цього питання. Розслідувати цей інцидент — в інтересах Києва».
І що, ви думаєте, той Київ почав робити? Як повідомляє «Українська правда», в МЗС провели бесіди з представниками посольств Росії, США, Німеччини та Польщі щодо роботи некомерційних фондів, що координуються відповідними посольствами. Цю інформацію підтвердила і прес-служба МЗС України. Так, згідно із повідомленням, зустрічі були проведені у вівторок на доручення керівника МЗС Костянтина Грищенка заступниками міністра закордонних справ Русланом Демченком та Павлом Клімкіним.
«Заступники Міністра закордонних справ звернули увагу очільників дипломатичних установ США, Росії, Німеччини та Польщі на важливість неухильного дотримання відповідними неурядовими організаціями своїх статутних завдань та законодавства України», — зазначається в повідомленні. Також вони відзначили те, що президент, прем’єр, міністр закордонних справ високо цінують той внесок, який міжнародні недержавні організації зробили в становлення та розвиток української демократії, ринкової економіки та громадянського суспільства.
«Такі інституції, як Фонд «Відродження», Фонд Фрідріха Еберта, Фонд Конрада Аденауера, Фонд Стефана Баторія, та багато інших послідовно надають істотну допомогу численними суспільно корисним ініціативам на загальноукраїнському та регіональному рівнях», — сказано в повідомленні. Але все це виглядає зовсім не переконливо. Подібні речі, коли говорять про «значний внесок» міжнародних організацій і водночас когось із їх представників не пускають в країну, а іншим прозоро натякають, щоб знали своє місце, дозволяють собі лише авторитарні та тоталітарні режими. Цілком імовірно, незабаром від недавнього захоплення демократією в Україні, у європейців і сліду не залишиться. Нашу державу тоді швиденько занесуть у список «чорних дір» Європи. Причому, якщо з авторитаризмом Путіна-Медведєва західний світ миритиметься через потужність російської держави, то Україна має сумну перспективу опинитися у статусі другої Білорусі чи навіть Придністров’я.
Що це означає, здогадатися не важко. Єдиний вихід у зовнішній світ, який для нас залишиться, пролягатиме через РФ. Якщо ж брати до уваги, що саме оця «дружба навіки» і є принциповою метою влади Януковича, то виникає небезпідставна підозра: чи не заради того, аби остаточно зробити Україну васалом Росії, влада влаштовує навіть такі ганебні інциденти як затримання ЛАНГЕ?

Петро Українець