29 березня в Україні стартувала громадянська кампанія „За відкритий в’їзд в Республіку Білорусь”. Ідея кампанії виникла в зв’язку з випадками затримання та видворення громадян України та Росії з Білорусі, що вже стали регулярними. Підставою для видворення стає те, що прізвище людини знаходиться в списку „нев’їздних” на територію країни.

„Будь-який громадянин України, який їде в гості до родичів чи, до прикладу, партнерів по бізнесу в Білорусь, може потрапити в ситуацію, коли на кордоні його розвертають через те, що він нібито знаходиться в списках „нев’їздних”. При цьому невідомо, хто вносить людей до цих списків і на якій підставі, а головне – не зрозуміло, як можна таке рішення оскаржити. Громадяни України вже стикались з подібною ситуацією”, — пояснює Марина Цапок – співкоординатор Київського інформаційного центру Комітету міжнародного контролю за ситуацією з правами людини в Білорусі, який виступив ініціатором кампанії

Так, наприклад, 9 березня при перетині кордону між Україною та Білоруссю був затриманий громадянин України, активіст Всеукраїнської молодіжної громадської організації „Фундація Регіональних Ініціатив” Максим Кицюк. При перевірці документів виявилось, що він внесений до списку „нев’їздних”. Тільки на підставі цього твердження Максима зняли з поїзда, обшукали та вилучили особисті речі, ніч протримали в тісній камері, а зранку відправили поїздом назад до України.

Тижнем пізніше подібна ситуація трапилась з громадянином Росії, відомим правозахисником Андрієм Юровим. Вже в Мінську співробітники правоохоронних органів затримали правозахисника, протримали всю ніч у відділенні міліції. Андрію пояснили, що йому може загрожувати кримінальна справа за нібито незаконний перетин кордону (хоча між Росією і Білоруссю взагалі немає кордону). Зрештою, Андрія зобов’язали залишити територію Білорусі протягом доби і повідомили, що в’їзд до РБ йому заборонений до 2013 року.

В рамках кампанії громадянам України пропонується написати листи-звернення до Міністерства закордонних справ України та до Посольства Республіки Білорусь в Україні з питанням, чи існують „списки нев’їздних” до Білорусі та чи не знаходиться його прізвище в таких списках.

„Офіційний представник МЗС Білорусі заперечив інформацію про існування списків „нев’їздних” в Білорусь громадян. Однак саме на підставі цих списків людей видворяють з Білорусі. Тому ми закликаємо українців з’ясувати, чи снують „списки нев’їздних” до Білорусі та чи не знаходиться їх прізвище в таких списках, адже ця проблема може спіткати будь-кого – підприємця, журналіста, громадського активіста чи громадянина, який має родичів в Республіці Білорусь”, — уточнює Марина Цапок.

Варто зазначити, що така сама кампанія скоро розпочнеться в Росії і інших країнах СНД, в яких встановлений безвізовий режим в’їзду до Білорусі.

Докладніше про кампанію можна дізнатись за адресою: http://www.entry.hrwatch-by.org/

За додатковою інформацією звертайтесь:

Київський інформаційний центр

Комітету міжнародного контролю

за ситуацією з Правами Людини в Білорусі

kyiv.info@hrwatc-by.org

+380 97 96 173 46