Що тисне на курс гривніПауза в наданні траншу від МВФ перестає бути театральною. Без допомоги МВФ девальвація очевидна, вважає Роман Шпек. Відсутність позитивного рішення щодо третього траншу МВФ тисне на курс гривні. Відхилення від раніше наміченого плану вже становить п’ять місяців. Ринок хвилюється, оскільки всі розуміють, що без МВФ девальвація гривні в продовж року стає неминучою.

Підсумком зустрічей в Давосі стало повідомлення, що Україна в 2016 році отримає від МВФ близько $7 млрд. Це є позитивна новина, але радіти особливо нема чому. Адже це говорить лише про те, що ми отримаємо гроші, які і так повинні були отримати в цьому році, згідно з раніше затвердженим планом. А значить, на недоотримані транші в $6 млрд минулого року в 2016 Україна може і не розраховувати. Тобто, ми не надолужуємо, а зміщуємо. Також присутній тиск цін на наші експортні товари. Але останній місяць наші імпортні товари, тобто газ і нафтопродукти, дешевшають значно швидше. Тому цей фактор має обмежений вплив на стійкість національної валюти.

Масла у вогонь валютних коливань підлила бездарна політика управління державними видатками. Точніше, наслідки фінансових витрат бюджету-2015 грудні, коли за місяць в банківській системі виросла надлишкова ліквідність на 30 млрд грн. На єдиному казначейському рахунку надмірні залишки (35-40 млрд грн) були тривалий час, а надмірні витрати здійснили тільки в кінці грудня. Це неприпустимо. Такі кроки потрібно здійснювати рівномірно, тоді не буде ніяких потрясінь. Це призвело до того, що тепер НБУ змушений утримувати високу ставку за депозитними сертифікатами, щоб не допустити зайвих спроб пустити ці гроші на спекулятивні операції. Але потрібно пам’ятати також про адміністративні обмеження, які не дають просто так спекулювати. Тому при нинішніх умовах жорсткого адмінрегулювання курсу і нормального торгового балансу вплив на курс — це управління очікуваннями і настроями ринку. На жаль, у уряду і регулятора це погано виходить. Невміння і небажання спілкуватися з учасниками ринків привело до такого результату. Маємо те, що маємо.

Те, що курс гривні рухається — це нормально! Коливаються всі валюти світу: і долар, і юань, і рубль. А ось те, що є грунт для поширення негативних чуток про стан економіки в суспільстві — це результат неправильних дій або взагалі відсутність дій уряду і НБУ. Коли люди і бізнес не бачать змін на краще, не бачать, що влада знає, що потрібно робити і може це робити, вони переносять свою невпевненість і на валютний ринок.

Не можна говорити, що невжиття потрібних законів — це лише проблема депутатів. Є коаліція, яку потрібно йти і переконувати. Не можна перекидатися гарячою картоплею, на один крок відійшовши від прірви. Влада повинна бути відповідальною. Всі знали, що без нормального бюджету не буде кредиту МВФ. Але, мабуть, дуже потрібно було затіяти політичні ігри навколо податків. Результат — затримка траншу. Це ж саме стосується історії з антикорупційними органами. Ніхто не говорить вже про те, що бюджет повинні були прийняти ще у вересні, згідно з вимогами законодавства. Чому цей цирк затіяли в кінці грудня?

Коли у тебе є необхідність нарощувати резерви і отримувати кредити, потрібно важко працювати. Джерело резервів не стільки в кредитах від МВФ, скільки в нарощуванні експорту і припливу інвестицій. А макроекономічна стабільність — це передумова.

Роман Шпек, голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ)