проституціяОсіння спроба відправити ринок секс-послуг України в законне русло не вдалася — нардепу від депутатської групи «Воля народу» Андрію Немировському довелося відкликати свій законопроект «Про регулювання проституції та діяльності секс-закладів» після місяця з моменту реєстрації. Документ розкритикували як прихильники, так і противники декриміналізації секс-послуг, проте своєї мети, за словами автора, він досяг: виніс питання про статус «найдавнішої професії» на публічні дискусії. Одна з них, призначена до Міжнародного дня захисту секс-працівників від насильства, пройшла минулого тижня у столичному Центрі візуальної культури. Там виступала Дафна Рачок, редактор онлайн-видання «Критика політична», гендерна дослідниця:
— Дискусії про секс-роботи не вщухають вже кілька десятиліть, а до консенсусу, здається, все ще дуже далеко. Давайте спробуємо розібратися з різними моделями регулювання секс-роботи, а також з їх достоїнствами і недоліками. Обмовлюся, під секс-роботою я буду мати на увазі в першу чергу проституцію, поговорити про порнографію та інших видах секс-індустрії ми навряд чи встигнемо.

Ідеї ​​аболіціонізму (відносно проституції) беруть свій початок в британському фемінізмі XIX століття. Аболіціоністи стверджують, що проституція, як явище, — результат чоловічого сексуального бажання, що жодна жінка ніколи не погодиться добровільно займатися проституцією, а, отже, залучених в проституцію жінок необхідно негайно врятувати, бо вони — жертви сексуального насильства і патріархату. Хоча проституція для аболіціоністів і не є злочином, основними мішенями стають саме секс-працівниці: часто в рамках аболиционистской політики вони не можуть об’єднуватися в профспілки (так як це може бути розцінено як «пропаганда проституції») або працювати разом (одну з них можуть заарештувати за «сутенерство»).

Політику криміналізацію клієнта, також відому як «скандинавська» або «шведська модель», можна віднести до сучасного аболіціонізму. Цей підхід має на увазі кримінально переслідуваний заборону на купівлю секс-послуг, тоді як їх продаж залишається легальною. Модель криміналізацію клієнта грунтується на все тій же ідеї про те, що проституція є формою сексуального насильства і що жінки не йдуть в секс-індустрію добровільно. Проституцію породжує попит — тобто чоловіки, часто стверджують прихильники цього підходу. Самі повії в цій парадигмі розглядаються як жертви, які потребують спасіння. Таким чином, розмивається грань між сексом за домовленістю і згвалтуванням. Метою поборників «шведської моделі» є зменшення кількості жінок, залучених до проституцію, в ідеалі — зведення цієї цифри до нуля. Зокрема, існує думка, що внаслідок політики криміналізацію клієнта число секс-працівниць у Швеції та Норвегії помітно зменшилася. Однак з цифрами насправді виникають проблеми — достовірної статистики до 1999 року було небагато.

Якщо підхід криміналізацію клієнта не вважає злочином саму секс-роботу, то політика повної криміналізації робить і покупку, і продаж секс-послуг нелегальними. Покарання за порушення закону варіюється від країни до країни, а в США — від штату до штату. Наприклад, в Алабамі секс-робітницю і клієнта може очікувати штраф в $ 6000, рік у в’язниці або обидва покарання відразу, тоді як сутенера або власнику борделю випишуть штраф в $ 15000 і дадуть від 1 до 10 років в’язниці. У Каліфорнії ж секс-працівниця і клієнт, швидше за все, відбудуться штрафом в $ 1000, але, можливо, і роком тюремного ув’язнення. В Україні, де проституція криміналізована, секс-робітницю чекає штраф від 50 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк до 120 годин. Але, швидше за все, все закінчиться хабарем поліції — так як у країнах, де секс-робота заборонена, поліція часто кришує борделі і вуличних секс-робітниць.

Легалізація припускає, що всі або деякі аспекти, пов’язані з секс-роботою, стають легальними і регулюються державою. Державне регулювання може означати примусові медогляди секс-працівниць, реєстрацію борделів і / або секс-робітниць і регулярні інспекції борделів. Наприклад, у більшості округів штату Невада секс-робота легальна, проте місцеві борделі знаходяться переважно у віддаленій сільській місцевості, а секс-працівниць зобов’язують використовувати презервативи і регулярно перевірятися на захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Секс-працівниці Невади працюють як «незалежні подрядчіци», не маючи допомоги з безробіття або хвороби, а також пенсійних виплат, однак платять федеральний податок на прибуток. Існуючу в Неваді систему часто критикують, тому що власники борделів знаходяться в більш привілейованому становищі, а секс-працівниці майже не можуть нічого змінити у своїх умовах праці.