Російська влада, що постійно звинувачує цілий світ у «спробах переписати історію», сама трактує події минулого століття як їй заманеться. Причому, йдеться не тільки про ті небезпечні для РФ моменти, за які у майбутньому, напевно, доведеться відповідати, а взагалі про інтерпретацію усього ходу історії та формування відповідного світогляду.

Представник Литви у Європарламенті, колишній президент цієї прибалтійської країни Вітаутас Лансбергис сьогодні заявив, що історичні знання дуже важливі для таких країн, як Литва, оскільки вони постійно вимушені спростовувати брехню про те, що буцімто після розпаду СРСР з’явилися нові держави. Лансбергис говорить, що Росія робить усе можливе, аби європейську історію писали за її сценарієм. Наприклад, щоб європейці забули, що та ж Литва утворилася тисячу років тому та була сильним гравцем на світовій арені іще тоді, коли на місці Кремля жаби квакали.

Польська газета «Жеч Посполіта» також розповідає про нечуваний реваншизм Москви, яка тепер на офіційному рівні вирішила повернутися до трактування історії за принципами сумнозвісного сталінського «Краткого курса…» та пробує поновити культ особи «батька усіх народів». Готуючись відзначити 65-річницю перемоги у Великій Вітчизняній війні (саме у тій війні, у якій окрім СРСР ніхто не воював, оскільки решта союзників та противників Москви воювали на фронтах Другої світової), Московський комітет з реклами презентував програму оформлення міста, у якій чи не найголовнішим героєм виставляють Сталіна. Таку ідею активно підтримує мер російської столиці Лужков та лідер тамтешніх комуністів Зюганов. Останній лише визнав, що і цілий народ також доклав зусиль до перемоги. Ніби не було масових репресій, голодоморів, депортацій тощо, які і без будь-якої війни знищили десятки мільйонів людей.

— Росіяни загубилися у своїй історії, панує історична шизофренія, — говорить російський публіцист Дмитро Млєчин. – А якщо суспільство не готове спростовувати брехню, то думає так, як йому наказують згори.

Вочевидь, подібної покірності московські владоможці хотіли б домогтися від цілого світу.