Україна не домовилася з МВФ про отримання чергового кредитного траншу. Водночас серед аналітиків існує думка, що «незворотні процеси» в українській економіці вже не спинити навіть грошима від валютного фонду.

З чергових переговорів з Міжнародним валютним фондом (МВФ) українська делегація повернулася ні з чим. Фонд не надав Україні чергового траншу кредиту. У Вашингтоні наполягають, аби український уряд підвищив тарифи на житлово-комунальні послуги. Зрозуміло, що піти на таке українська влада перед виборами не може, тож запропонувала МВФ свій варіант компромісу: замість підняття тарифів – жорстка енергоощадність населення. Для цього уряд пропонуватиме українцям кредитуватися.

«У нас повинні бути кредитні лінії для населення, щоб люди могли замінити вікна, двері, щоб займатися енергозбереженням за рахунок зменшення кількості витрат газу», — наголошує віце-прем’єр міністр Сергій Тігіпко. Він переконаний, що фонд має пристати на пропозицію української сторони.

Утім, експерти вважають позицію української влади надмірно самовпевненою. «Спочатку треба зробити домашню роботу, а потім йти і клянчити гроші. А то чиновники не хочуть реформувати «Нафтогаз», а зробити все за рахунок населення. Це не спрацює», — прокоментував Deutsche Welle виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук. Разом з тим, за його словами, нині українська економіка регресує через охолодження європейської економіки та звуження ринків збуту. Ситуацію можна змінити, поліпшуючи торгівельний баланс та зменшуючи ймовірні наслідки «валютного шоку».

Водночас, експерт вважає, що Україні гроші МВФ не допоможуть. «Їх не можна витрачати на валютні інтервенції. Це мертві гроші. Черговий кредит вже не допоможе», — переконаний Боярчук. Гроші МВФ зараз можуть стати хіба що позитивним сигналом для іноземних інвесторів. Однак на загальному фоні погіршення економічної та політичної ситуації в країні розраховувати на цей ефект не варто, каже експерт.

Переговори між Україною та Міжнародним валютним фондом сторони мають намір продовжити за кілька тижнів.

Лілія Гришко