Завтра, 8 грудня, Галицький районний суд міста Львова проведе чергове засідання у справі про демонтаж так званого монументу слави, що був встановлений за радянських часів на вулиці Стрийській.

Нагадаємо, що позивачем виступає юрист Львівської крайової організації Української Республіканської партії Григорій Ангел. Монумент, вважають республіканці, не тільки є анахронізмом періоду московсько-комуністичної окупації України, але й зараз відіграє деструктивну роль у громадсько-політичному житті Львова. Зокрема, саме біля нього з будь-якого приводу збираються різноманітні проросійські, комуністичні та інші ультраліві сили, виголошують антиукраїнські гасла чи закликають до відновлення СРСР. Тож не дивно, що і захисниками монументу також виступають місцеві комуністи.

В УРП розповіли, що на сьогодні мають більш сильну позицію, аби відстоювати інтереси громади. Бо нарешті дочекалися бодай офіційного документу від міськради. Не зважаючи на те, що запит стосовно статусу «монументу слави» був скерований туди ще на початку листопада, відповідь від департаменту містобудування прийшла лише зараз. Уній, зокрема, мовиться, що «рішенням комітету Львівської обласної ради від 17.03.1992 р. № 279 «Про зняття з державного обліку пам’яток історії та культури Львівської області»… монумент Бойової Слави Радянських Збройних Сил на вул. Стрийській знятий з державного обліку», і «у м. Львові не взятий на баланс».

Крім того, твердиться в документі, згаданий монумент взагалі не має жодного балансоутримувача.

Аналогічна відповідь надійшла з Управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА.

Що ж на сьогодні заважає прийняти остаточне рішення про демонтаж монументу? Із цим запитанням ми звернулися до заступника голови Української Республіканської партії Ростислава Новоженця.

— Юридичні і моральні аргументи для цього є в достатній кількості. Необхідна лише політична воля, — сказав Р.Новоженець. – Оскільки зазначений пам’ятник вилучений з державного реєстру і не перебуває на балансі в жодній організації, то по суті він існує незаконно. Аби уникнути кривотлумачень, необхідно лишень рішення сесії Львівської міської ради. Але для цього необхідний ініціатор. Таким ініціатором, що внесе питання про демонтаж пам’ятника радянським окупантам, за задумом УРП, має стати міський голова. А так як він не хоче робити цього добровільно, ми сподіваємося, що змусить його до цього Галицький районний суд.

Нагадаємо, судове засідання відбудеться завтра, 8 грудня о 16-й годині по вулиці Чоловського, 2 у Львові.